Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marceli Gawryś

Marceli Gawryś

Warszawa, Polska

Gdyby nie został filmowcem, byłby inżynierem. Jako dziecko marzył, by projektować i budować roboty. Jednak zainteresowanie polską szkołą dokumentu pchnęło go w kierunku studiów na PWSFTViT. Ukończył Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej oraz Wydział Operatorski. Szlify w branży filmowej zdobył jako dźwiękowiec i asystent reżysera Konrada Szołajskiego. Właściciel domu produkcyjnego Snufkin Studio, który zajmuje się produkcją filmową, telewizyjną i reklamową. Człowiek – orkiestra : reżyser, montażysta, operator, dźwiękowiec. Fascynuje się wszelkimi nowinkami ze świata techniki i technologii. Jego klienci to, między innymi, PIAP, Astri Polska, Saatchi & Saatchi, czy Kino Świat. Od lat marzy, by nakręcić film dokumentalny o polskich ekipach startujących w zawodach łazików marsjańskich "University Rover Challange" w Utah. W ten sposób, udałoby mu się połączyć swoje dwie życiowe pasje: film dokumentalny i robotykę.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10233 PLN z 10000 PLN

60 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2016.

Polacy na Marsie - film o sukcesach studentów z Polski

O projekcie

 

"Polacy na Marsie"

Projekt filmu dokumentalnego o sukcesach polskich drużyn

na zawodach łazików marsjańskich

w USA

 

 

Polacy są jedną z nacji, które wiodą prym w podbojach Kosmosu. To nie żart! Od 2010 roku, drużyny studentów z Polski zajmują miejsca w ścisłej czołówce prestiżowych zawodów University Rover Challange, odbywających się na pustyni w stanie Utah. Skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie wygrywają z zespołami z USA - kraju supermocarstwa, które posiada hegemonię nie tylko na świecie, ale i w Kosmosie.

 

W tym roku na zawody URC 2016, które odbywają się od  2 do 4 czerwca wyrusza aż 7 drużyn z Polski. Mamy bardzo duże szanse na zwycięstwo, jednak konkurencja w tym roku jest wyjątkowo silna. Amerykanie, wspierani przez NASA, będą chcieli dowieść swojej potęgi, podobnie Kanadyjczycy i Hindusi, którzy już kilkukrotnie przegrywali z nami marsjańską bitwę o najwyższe miejsce na podium.

Jeżeli tak jak my uważasz, że tym historycznym chwilom powinna towarzyszyć kamera, która z bliska zarejestruje przebieg zmagań naszych reprezentantów, to proszę Cię -  wesprzyj nasz projekt filmowy o roboczym tytule “POLACY NA MARSIE"

 

Polskie barwy narodowe zdominowały Amerykańską bazę marsjańską.

 

 

Wszystko zaczeło się w 2010 roku gdy dzięki zaangażowaniu Mars Society Polska i wielu osób dobrej woli, miałem szansę pojechać z kamerą na zawody University Rover Challange. Przez dwa tygodnie towarzyszyłem drużynie łazika Magma 2 z Uniwersytetu Białostockiego. Dokumentowałem ich codzienność - zmagania, problemy i sukcesy. Ku wielkiemu zaskoczeniu marzenia o podium stały się rzeczywistością.  Łazik Magma 2 okazał się na tyle dobry, by w zawodach w których startowało 20 drużyn z całego świata, zająć trzecie miejsce. Ostatnią nagraną przeze mnie sceną była wypowiedź Wojtka Głażewskiego - szefa drużyny Magma2, w trakcie wręczania nagród. Zapytany o to jak się czuje z faktem, że jego drużyna zdobyła miejsce na podium odparł:

“Jest super, ale za rok tu wrócimy i wygramy te zawody!”

 

Nie były to słowa rzucone na wiatr. W 2011 roku Magma Team była pierwszą polską drużyną w historii, która wygrała te prestiżowe zawody. Niestety, plan budżetowy wyprawy nie przewidywał dokumentacji filmowej. W związku z tym nie powstał żaden profesjonalnie nagrany film z tego wydarzenia.

 

Przez ostatnie 5 lat, gdy zbliżał się czas zawodów URC, usiłowałem namówić organizatorów polskiej wyprawy do Utah na sfinansowanie filmu o naszych rodzimych drużynach, które walczą o zwycięstwo w zawodach łazików marsjańskich. Niestety bezskutecznie. W tym roku postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować wyjazd na zawody URC 2016 z Waszą pomocą.

 


Zwiastun filmu, który nagrywałem w 2010 r. W obecnym filmie wykorzystamy część tych materiałów jako archiwalia.

 

Na początku czerwca bierzącego roku Polacy będą drugą, po USA, najliczniej reprezentowaną nacją na zawodach. Na podbój pustyni wyruszy 7 drużyn z sześciu miast - Białegostoku, Częstochowy, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, i Rzeszowa. Regulamin konkursu URC przewiduje pięć konkurencji, z czego cztery to zadania terenowe, których celem jest m.in. zbadanie danego obszaru pod względem geologicznym oraz możliwości występowania życia. Łazik ma także zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń, dostarczyć pakunki we wskazane miejsce i pokonać trudny skalisto - górzysty teren.

 

Naszym celem jest wyprodukowanie pełnometrażowego filmu dokumentalnego o historii polskich zwycięstw w konkursie “University Rover Challange” w latach  2010 - 2016. Jakie były początki? Jak wygląda to teraz? Dlaczego badania Marsa są tak ważne? Gdzie jest nasze miejsce w wyścigu o podbój kosmosu? Jakie szanse daje młodym ludziom udział w takich projektach? Jak dużo rodzimych technologii jest wykorzystywane w przemyśle kosmicznym? Kiedy ludzie wylądują wreszcie na czerwonej planecie?

 

Zapytamy też o to jak to jest być młodym naukowcem? Co trzeba zrobić, aby wystartować w takich zawodach? Jak zbudować łazika marsjańskiego, który wygrywa z międzynarodową konkurencją? Jakie to uczucie konkurować i wygrywać ze światowymi mocarstwami?

 

 Łazik Scorpio z politechniki Wrocławskiej w trakce naprawy. fot. Julia Marek

 

Wymarzona sytuacją byłoby zdobycie całego podium przez Polaków. Jak się okazuje, nie jest to niemożliwe. W 2015 roku zajęliśmy 1,3 i 4 miejsce, a w pierwszej dziesiątce uplasowało się aż pięć polskich łazików. Głęboko wierzę, że w tym roku będzie jeszcze lepiej. 

Oś historii filmu budujemy wokół drużyny z Politechniki Warszawskiej. Twórcy łazika "Ares 2" wyrazili swoją zgodę udział w filmie. Będziemy też towarzyszyć im z kamerą w trakcie budowy Łazika na terenie Politechniki Warszawskiej. Oto prezentacja Drużyny:

powyżej amatorski film naszych bohaterów z zeszłorocznych zawodów - opis drużyny.

 

Łazik Ares 2 z Politechniki Warszawskiej na tle swoich konstruktorów.

 

 

 



 

Na początku myślałem o zwróceniu się do kanałów telewizyjnych o tematyce naukowej, czy też instytucji kultury, które finansują takie przedsięwzięcia. Niestety wszelkie procedury trwają niezwykle długo, a my zaczęliśmy już zdjęcia z początkiem kwietnia. Zwyczajnie nie mam czasu pisać teraz wniosków o dotację. Poza tym warunki umów ze sponsorami mogłyby znacząco wpłynąć na naszą swobodę twórczą. Musielibyśmy nagrywać to czego oczekuje sponsor, a nie to co podpowiada nam serce. W związku z tym zwracam się do Ciebie, potencjalnego mecenasa, na polakpotrafi.pl. Proszę, wspomóż nasz projekt nawet najmniejszą kwotą i zostań częścią historii filmu polskiego!

 

 Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej

 

 



Czas trwania: 9 dni. 28 maja - 6 czerwca 2016

Startujemy z Warszawy i lecimy do Amsterdamu. Tam przesiadamy się w bezpośredni  samolot do Salt Lake City. Na miejscu wynajmujemy małego Campera i udajemy się 500 km na południe. Hanksville - malutka wieś pośrodku czerwonej pustyni, przez tydzień będzie naszym domem. Zamieszkamy na polu namiotowym, gdyż wszystkie miejsca w okolicznych motelach od dawna są już zarezerwowane przez drużyny studenckie z całego świata. Przez następne dni od rana do wieczora będziemy towarzyszyć z kamerą naszym polskim zespołom przygotowujących swoje łaziki do sprawdzianu. Zawody odbywają się w dniach 2-4 czerwca 2016 roku około 22 mil na zachód od Hanksville, na pustyni, gdzie warunki zbliżone są do marsjańskich. Właśnie dlatego, wiele lat temu ulokowano tam MDRS - Mars Desert Research Station -  symulowaną bazę marsjańską, w której od wielu lat nieprzerwanie prowadzone są eksperymenty dotyczące załogowej wyprawy na czerwoną planetę. W dniu zawodów, oprócz rzetelnego dokumentowania przebiegu wszystkich konkurencji, planujemy kilka transmisji na żywo, z terenu gdzie odbywa się konkurs. W brew pozorom jest to dla nas wyzwanie, gdyż telefony komórkowe nie mają zasięgu na pustyni. Nie mówiąc już o dostępie do internetu... Zresztą sami zobaczcie gdzie to jest na poniższej mapce:

powyżej. Lokalizacja Mars Desert Research Station, gdzie odbędą się zawody.

 

Mars Desert Research Station, Hanksville, Utah, USA

 

 

 

 

 

Marceli Gawryś - Reżyser / dźwięk na planie / zdjęcia lotnicze / operator kamery B

 

Mateusz Golis - Realizator / Operator kamery A

 

Michał Biliński - Montaż filmu

 

Atanas Valkov - Muzyka

 

Andrzej Lasocki - Korekcja barwna, efekty wizualne

 

Wojciech Polak - Oprawa graficzna, materiały promocyjne.



  

 Łazik Hyperion 2 z politechniki Białostockiej. Zwycięzca URC 2014

 

 

 

Nazywam się Marceli Gawryś i jestem absolwentem Wydziału Reżyserii oraz Wydziału Sztuki Operatorskiej PWSFTiTV. Od 7 lat prowadzę firmę Snufkin Studio która zajmuje się produkcją filmów dokumentalnych oraz reklamowych. Posiadam własny profesjonalny sprzęt - kamery, obiektywy, mikroporty, statywy. Wszystko co potrzebne do codziennej pracy realizatora. Dzięki temu odpada nam koszt wynajmu sprzętu filmowego. Będziemy mogli pracować w najwyższym kinowym standardzie 4K.  Wszelkie formalności i koszty wyprodukowania filmu biorę na siebie. To na czym mi najbardziej zależy, to zebranie funduszy na najdroższą części filmu, jaką jest właśnie wyjazd na zawody do USA - zakup biletów i przeżycie tygodnia w stanach w dwie osoby to niestety nie jest tania impreza. Wierzę jednak, że z Waszą pomocą uda się tego dokonać!

 

Do Hanksville planujemy jechać w dwie osoby. Ja  - jako reżyser, dźwiękowiec oraz operator drona, oraz mój wieloletni wspólpracownik Mateusz Golis - jako operator kamery A. W przypadku niepowodzenia akcji zbierania funduszy rozważam wyjazd w pojedynkę. Niemniej jednak dwuosobowy zespół realizatorski to gwarancja zebrania takiej ilości materiału na jakiej mi zależy.

 

 

 Łazik Scorpio z politechniki Wrocławskiej w trakce naprawy. fot. Julia Marek

 

 

 

 

Koszt naszego wyjazdu do USA to minimum 15 000 zł.

 

Przelot i transfery - 8000 zł.

Wynajem auta i opłata za  pole namiotowe - 3000 zł.

Wynajem profesjonalnych kamer 4K i obiektywów - gratis!

Wynagrodzenie Reżysera i Operatora - będziemy mieli do portfolio :)

Ubezpieczenie nas i sprzętu - 1000 zł.

Wyżywienie - 2000 zł.

Budżet na niespodziewane wydatki - 1000 zł.

Wizy - już mamy !

Paliwo - super tanie :)

 

Posiadamy trochę oszczędności, ale z pewnością nie wystarczą nam one na pokrycie wszystkich kosztów. Zebranie 10.000 złotych umożliwi nam dotarcie na pustynię  i zrealizowanie materiału, który będzie dla nas satysfakcjonujący. Będziemy mogli skupić się na swoich zadaniach. Ja na reżyserii, nagraniu dźwięku oraz zdjęciach lotniczych, Mateusz na zdjęciach dużą kamerą 4K - Sony FS7. To jest plan minimum i wierzę, że projekt jest na tyle ciekawy, że uda nam się ten cel osiągnąć w tak krótkim czasie. Dlatego pomóż nam proszę i wesprzyj nasz projekt. Powiedz też o nim swoim znajomym!

 

Jeżeli uda nam się zebrać 15.000 złotych to bez trudu sfinansuję całe przedsięwzięcie. Wszelka nadwyżka ponad kwotę 20.000 złotych zostanie przeznaczona na przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży - więcej szczegółów wkrótce :)

 

 

Filmem tym chcemy też przyczynić się do zmiany mentalności dotyczącej podboju kosmosu. Jesteśmy wielkim narodem i przyszedł już czas abyśmy przestali wstydzić się swoich marzeń. Kosmos jest na wyciągnięcie ręki i stać nas na to.Wystarczy tylko zmienić myślenie. Proszę, wspomóż nasz projekt i stań się częścią historii.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się wesprzeć nasz projekt. To będą dobrze zainwestowane pieniądze. Nagrody trafią do Was do końca lipca 2016 r. Film będzie gotowy w listopadzie 2016 roku. Do zobaczenia na premierze!

Polub nasz film na Facebooku! - "Polacy na Marsie" - oficjalny fanpage

Z wyrazami głębokiego szacunku

 

Marceli Gawryś

marceli.gawrys (at) snufkin.pl

tel: 519-154-500

https://www.facebook.com/marceligawrys

 

Patronat medialny:

  

Radio Kampus

www.radiokampus.waw.pl

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

www.ptma.pl

 

 

Warszawa w pigułce

https://www.facebook.com/warszawawpigulce/

 

 

Media o Twoim projekcie:

M.A.R.S. – akcja wciąż trwa!

www.pulskosmosu.pl | 2016-05-13

Widzieliście już wizualizację bazy księżycowej, która może powstać w Rzepienniku Biskupim w ramach projektu Modular Analog Research Station M.A.R.S.? Jeżeli nie to klikajcie u góry i już możecie obejrzeć jak od wnętrz będzie wyglądała baza.

Polscy konstruktorzy ruszają na zawody łazików marsjańskich

kosmonauta.net | 2016-05-10

Na tegoroczne zawody University Rover Challange w USA, które odbędą się w dniach 2-6 czerwca 2016, wyrusza aż 7 polskich drużyn. Czy po raz kolejny polskie konstrukcje zwyciężą z międzynarodową konkurencją?

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2016 18:06