Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Daniel Stachuła

Daniel Stachuła

Poznań

Daniel J. Stachuła – absolwent teatrologii oraz filologii polskiej (specjalność operologiczna) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kurator, animator kultury. Zaangażowany w działania związane z kulturą żywego słowa. Zainteresowany problematyką narracji we współczesnej kulturze. Współorganizator Festiwalu Opera Know-how.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4519 PLN z 4000 PLN

107 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

112%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.09.2014.

Festiwal Opera Know-how

O projekcie

 

Festiwal Opera Know-how

05-07.09.2014

Poznań

Opera Know-how to trzydniowy festiwal organizowany przez studentów poznańskich uczelni. Główną ideą jest wpisanie muzyki klasycznej w tkankę miasta oraz od-czarowanie śpiewu klasycznego i teatru operowego w oczach współczesnych odbiorców!

Jesteśmy interdyscyplinarną, pełną pasji, kilkunastoosobową grupą studentów poznańskich uczelni. Festiwal Opera Know-how to nasz pomysł na zainteresowanie Polaków śpiewem klasycznym i operą. Pragniemy promować młodych artystów, tworzyć oryginalne projekty muzyczne, zachęcić ludzi do czynnego uczestniczenia w kulturze! Centrum miasta to najwłaściwsze miejsce dla muzyki klasycznej. Chcemy, by opera zadomowiła się  w nim na stałe!

Pieniądze zebrane dzięki Waszemu wsparciu, chcielibyśmy przeznaczyć na produkcję spektaklu plenerowego Pieśń o nocy w reżyserii Zuzanny Głowackiej - w szczególności na wypożyczenie profesjonalnego instrumentu oraz  sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia. Są to elementy niezbędne przy realizacji tak wielkiego widowiska. Próby muzyczne, prace nad kostiumami, scenografią i koncepcją oświetlenia już trwają - chcemy jednak, by spektakl, który będzie podsumowaniem całego festiwalu, zrealizowany został precyzyjnie i fachowo. Pełne wyposażenie techniczne oraz pięknie brzmiący fortepian sprawią, że Pieśń o nocy przybliży widzom odrobinę operowej magii. Spektakl zapadnie odbiorcom w pamięć jako wartościowe wydarzenie kulturalne, a Festiwal Opera Know-how spotka się z dużą przychylnością podczas kontynuacji jego idei w przyszłości.

Nadwyżka środków finansowych, którą uda nam się zebrać przeznaczona zostanie na honoraria dla artystów (muzyków, aktorów, tancerzy), którzy biorą udział w wydarzeniach festiwalowych oraz dokumentację video.

Za wszystkie wpłaty - serdecznie dziękujemy!

Czym jest opera? Egzotyczna i nieznana młodemu pokoleniu forma budzi w towarzystwie entuzjazm porównywalny z zapałem licealisty czytającego "Nad Niemnem". Najczęstszy tor skojarzeń to: gruba, podstarzała dama w przepastnych woalach umierająca przez godzinę na zakurzonej scenie, zawodzenie trącących myszką amantów, nuda, kicz, rozrywka sprzed stu lat. O tym, co o operze sądzą mieszkańcy Poznania, przekonaliśmy się pewnego słonecznego popołudnia...

Niewielu ludzi tak naprawdę zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki kryje ta pozornie trudna w odbiorze muzyczna forma. Opera to synteza sztuk. Jest matką kina – najpopularniejszej rozrywki XXI wieku. Zupełnie jak film – kumuluje w sobie muzykę, słowo, obraz, ruch, gest, w samym centrum stawiając ludzkie emocje. Jest wciąż aktualna i podatna na wszelkie przemiany kulturowe. W swojej multidyscyplinarności pretenduje do tytułu wyrafinowanej rozrywki skrojonej na miarę współczesności. By znaleźć na to przykłady nie trzeba wcale przekopywać lamusa. W końcu kompozytorzy trudnią się pisaniem oper do dziś.

Od kilku lat w Europie panuje moda na wystawienie oper w przestrzeniach otwartych. Coraz większą popularnością cieszy się również opera kameralna. Poznań, który szczyci się długoletnią tradycją filmowych i teatralnych festiwali plenerowych, jest idealnym gruntem dla wdrożenia znanego w Europie Zachodniej operowego know-how. Aby opera dała się poznać i oswoić, musi spotkać mieszkańców w ich codzienności. Tworząc festiwal Opera Know-how chcemy wyjść tej idei naprzeciw.

Podczas trzech wrześniowych dni pozwolimy, by muzyka poważna zadomowiła się w centrum Poznania. Bezpłatne koncerty, spektakle i happeningi ożywią ulice i trafią w najbardziej zaskakujące miejskie zakamarki. Zorganizujemy warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania prezentujące świat muzyki i teatru „od kuchni”. Dopuszczeni przez nas do głosu młodzi artyści odczarują mit „niestrawnego w odbiorze” śpiewu operowego, a przygotowane przez nich projekty staną się płaszczyzną artystycznej konfrontacji.

Oczywiście, że opery nie da się pokochać od razu. Rewolucja w myśleniu dokonuje się stopniowo, dzięki małym, choć istotnym rzeczom. Dlatego to właśnie pieśń, najprostsza forma wokalna, stanie się bohaterką większości wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu. Nadając jej nowy kontekst i ukazując ją w symbiozie z innymi działaniami artystycznymi, stworzymy atrakcyjny collage operujący obrazem, słowem, a często także językiem kultury popularnej. Każdy miniaturowy muzyczny spektakl pozwoli zbliżyć się do zrozumienia istoty wielkiej muzycznej formy.

Opera w języku łacińskim oznacza liczbę mnogą słowa dzieło. Jako forma totalna kumuluje w sobie wiele dzieł z gatunku muzyki wokalnej, instrumentalnej, popularnej, sztuk wizualnych: malarstwa, rzeźby, nowych mediów, tańca, teatru czy sztuk performatywnych. Festiwalowe eventy również łączą w sobie cechy wielu artystycznych dziedzin zakorzenionych w tradycji i współczesności. Interdyscyplinarne koncerty niczym małe opery stają się fantazyjnymi opowieściami, namiastką teatralnej iluzji oraz miejscem dialogu młodych artystów.

Know-how znaczy dosłownie wiem jak. Pod hasłem tym kryje się nasza recepta na operę: współczesną, krótką i atrakcyjną. Każdy, kto nie jest muzycznym ignorantem, chciałby przyznać: wiem jak zachwycić się operowym śpiewem, wiem jak rozumieć operę, wiem jak ją polubić. Operze trzeba najpierw dobrze się przypatrzeć, wziąć pod lupę, rozebrać ją na części pierwsze… Chcemy wprowadzić ten plan w życie i nie chwaląc się – wiemy jak.

 

 

Pielęgnując w sobie miłość do opery warto odkryć także muzykę polską. Na patrona pierwszej edycji festiwalu wybraliśmy Karola Szymanowskiego – kompozytora odważnego i nowatorskiego, którego muzykę przepełniają fascynujące obrazy i historie. Każdy utwór Szymanowskiego jest mini operą, której punktem zapalnym jest słowo. Kto raz usłyszy i zobaczy, ten wszystko zrozumie.

Wierzcie lub nie, ale śpiew klasyczny, operę i muzykę Karola Szymanowskiego naprawdę da się pokochać. Zapraszamy wszystkich na pierwszą edycję Festiwalu Opera Know-how. Do zobaczenia!

 

 

Program Festiwalu Opera Know-how

Wielowątkowy program festiwalu złożony jest z ponad dwudziestu wydarzeń pogrupowanych w poszczególne moduły.

 

 



17:00 Rozdźwięki. Happening otwierający festiwal
(O. Stabno, A. Szmatoła, wszyscy artyści festiwalowi), Galeria MM

Rozdźwięki to wydarzenie zainspirowane możliwościami ludzkiego głosu. Będące podstawą widowiska echo tworzy niedookreśloną, żywą instalację dźwiękową, której głównym zadaniem jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące (de)konstrukcji muzycznej przestrzeni. Osią happeningu jestPieśń Roksany – jeden z najbardziej znanych fragmentów opery Król Roger Karola Szymanowskiego. Potencjał dźwiękowo-przestrzenny Galerii MM staje się motorem napędowym głównej linii programowej festiwalu – symbolicznego „wyjścia” muzyki klasycznej w przestrzeń miasta.

19.00 Projekcja opery Król Roger
(reż. M. Treliński), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek

20.30 Dyskusja na temat spektaklu
(M. Gmys, M. Straburzyński, K. Kozłowski), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek

Kim jest Król Roger, a kim przybywający na jego dwór tajemniczy Pasterz? Jak rozumieć – i interpretować – fascynujące w swej niejednoznaczności dzieło Karola Szymanowskiego? Jakie nowe sensy odkrywa przed widzem głośna inscenizacja Mariusza Trelińskiego? Na te oraz inne pytania odpowiedzą w pospektaklowej dyskusji zaproszeni goście.Ich rozmowa stanie się punktem wyjścia dla rozważań o operze jako dziedzinie uniwersalnej, ale i aktualnej.


11:00 Koty, psoty i świergoty. Warsztat ruchowy dla dzieci
(Prowadzenie: M. Mroczkowski), podwórko w kamienicy przy ul. Św. Marcin 34

Nie ma nic bardziej naturalnego od ruchu. Sztuka dla dziecka jest czystą i nieskrępowaną radością. Tę prostą, choć jakże inspirującą do działań prawdę, odkryje przed najmłodszymi uczestnikami festiwalu Michał Mroczkowski – instruktor i choreograf, student rytmiki poznańskiej Akademii Muzycznej. Podczas warsztatu dzieci zaprzyjaźnią się z muzyką klasyczną, oswoją z miejską przestrzenią oraz wyrobią w sobie nawyk aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze. Warsztat dedykowany jest dzieciom w wieku 8-9 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.


11:00 Wcielenia muzyki. Warsztat aktorski
(Prowadzenie: M. Kluczykowski), Republika Sztuki Tłusta Langusta

Podczas warsztatu prowadzonego przez Marcina Kluczykowskiego (aktora i performera wywodzącego się z poznańskiego nurtu teatru alternatywnego)uczestnicy dokonają aktorskiej interpretacji wybranych utworów Karola Szymanowskiego. W oparciu o ruch, gest, emocje oraz poetyckie obrazy zaklęte w pieśniach kompozytora, każdy z uczestników zbuduje organiczną mini etiudę teatralną.Dowie się także, że ciało jest punktem wyjścia dla wszystkich muzycznych doświadczeń. Warsztat dedykowany jest młodzieży w wieku 15-18 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.



11:00 Poczuj, rozpoznaj, nazywaj. Warsztat twórczego słuchania muzyki
(Prowadzenie: U. Matlęgiewicz), Sala Teatralna Collegium Maius

Urszula Matlęgiewicz, studentka poznańskiej muzykologii, pokaże uczestnikom warsztatów, w jaki sposób osiągnąć stan skupienia umysłu pozwalający na zatopienie się w synestezyjnej aurze dzieł Szymanowskiego. Ćwiczenia pobudzające wyobraźnię zaprowadzą słuchaczy w najgłębsze zakamarki onirycznych wizji snujących się w melodiach kompozytora, zaś wspólne konfrontowanie odczuć pobudzi do stworzenia ich świeżych interpretacji. Warsztat dedykowany jest osobom dorosłym. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.


13:00 Figle-migle, kogle-mogle. Twórcze słuchanie muzyki dla dzieci
(Prowadzenie: J. Sykulska), Karmelkowo Manufaktura Cukierków

Słuchanie, granie, tańczenie, śpiewanie, malowanie – oto niezbędne elementy kreatywnej układanki, jaką zaserwuje młodym uczestnikom warsztatu Joanna Sykulska, poznańska animatorka i studentka edukacji artystycznej. Zajęcia prowadzone w oparciu o metodę Batii Strausszachęcą dzieci i ich rodziców do wspólnej, twórczej zabawy. Pełna barw i kolorowych przedmiotów przestrzeń, rodzinna atmosfera oraz muzyka Karola Szymanowskiego staną się źródłem radości płynącej z bliskiego obcowania ze sztuką. Warsztat dedykowany jest dzieciom w wieku 6-7 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.


13:00 Szymanowski: (re)mix. Warsztat DJ-ski
(Prowadzenie: F. Szymczak), klub Czytelnia

Połączenie twórczości Szymanowskiego z na wskroś współczesną sztuką didżejską może wydawać się miksem kontrowersyjnym. Prowadzący warsztaty – Filip Szymczak (Stowarzyszenie City Inside Art, wytwórnia muzyczna Rec.Out) odkryje przed uczestnikami zaskakujące paralele pomiędzy tradycyjną sztuką kompozytorską a nowoczesną sztuką kolażu i de-konstrukcji. Podczas warsztatu każdy będzie miał szansę stworzenia własnego remixu aranżując wybrany utwór K. Szymanowskiego. Warsztat dedykowany jest młodzieży w wieku 13-15 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.



13:00 Zarzyjsekuniu! Warsztat białego śpiewu
(Prowadzenie: M. Paszek), Instytut im. Oskara Kolberga

Punktem wyjścia warsztatu prowadzonego przez Malwinę Paszek – wokalistkę związaną z muzyką tradycyjną, łączącą w swych projektach ludowy śpiew z brzmieniami współczesnymi – są Pieśni Kurpiowskie K. Szymanowskiego. Technika białego śpiewu oprócz swego nadrzędnego celu – uwolnienia głosu, jest też polem dla spontanicznej ekspresji. Wspólne muzykowanie odkryje przed uczestnikami tajniki oddychania przeponą, zaszczepi też fascynację rodzimym folklorem. Warsztat dedykowany jest osobom dorosłym. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.



14:00 Wojtek Świeca, Litania – impresja
 kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, ul. Fredry

Gitara elektryczna solo i surowa akustyka neogotyckiego kościoła to dwa czynniki decydujące o wyjątkowości koncertu poznańskiego artysty Wojtka Świecy.Jego improwizacja na temat wokalno instrumentalnej Litanii do Marii Panny Karola Szymanowskiego to projekt eksplorujący bogate brzmienie instrumentu kojarzonego dziś niemal wyłącznie z muzyką popularną. Oparte na technice swobodnej improwizacji impresje w połączeniu z ascezą sakralnego wnętrza zyskują nowy,niepowtarzalny kontekst.


15:00 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia
(M. Książek, M. Gajda), Republika Sztuki Tłusta Langusta

Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl 15-minutowych koncertów kameralnych. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad kondycją współczesnego widza operowego.



15:15 Spotted: opera. Widz pilnie poszukiwany
(dyskutanci: E. Schreiber, K. Moraczewski, E. Kalemba-Kasprzak; prowadzący: A. O. Gibowski), Republika Sztuki Tłusta Langusta

Pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań poświęconych problematyce teatru operowego. Zaproszeni goście rozmawiać będą na temat tożsamości współczesnego widza operowego – jego oczekiwań, przyzwyczajeń, obaw, potrzeb. Wśród rozmówców znajdą się muzykolodzy, teatrolodzy i artyści współpracujący z teatrami operowymi w Polsce i za granicą. Zderzenie różnych punktów widzenia przyczyni się do wszechstronnego omówienia problemu. Do dyskusji zapraszamy również publiczność.


17:45 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia
(T. Sośniak, P. Rakowski, O. Winkowska), podwórko kamienicy przy ulicy Święty Marcin 69

Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl 15-minutowych koncertów kameralnych. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się impulsem dla refleksji na temat życiorysu twórcy.


18:00 Chodzą pogłoski, że Szymanowski… Rozmowa (nie) na temat
(Rozmówcy: M. Gmys, B. Dąbrowski, D. Ratajczakowa), Klub Czytelnia

Zaproszeni goście – znawcy twórczości Karola Szymanowskiego – w niezobowiązującej atmosferze kawiarni wymienią się poglądami i odczuciami na temat życiorysu, twórczości i poglądów kompozytora.Luźna, improwizowana rozmowa jest odmienna względem klasycznych, akademickich standardów wykładu prezentującego sylwetkę znanej postaci. Dyskutanci nad chronologię przedkładają uporządkowanie problemowe i tematyczne, od suchych, encyklopedycznych faktów wolą zaś żywioł anegdotyczności.

20:00 Szymanowski: Inspiracje. Koncert aranżacji jazzowych
 Klub Blue Note


21:30 Jam session

Oryginalny projekt młodych poznańskich muzyków związanych ze sceną jazzową. Inspiracją twórczą koncertu jest pieśń. Nadając tej formie współczesny kształt artyści pokazują, że muzyka Szymanowskiego nie jest muzealnym eksponatem, lecz żywą, podatną na przemiany częścią polskiej kultury. W ich autorskich aranżacjach muzyka klasyczna w interesujący sposób łączy się z wpływami muzyki improwizowanej, nadając zawiłym melodiom Szymanowskiego nowy wymiar. Podczas koncertu usłyszymy m. in. aranżacje pieśni ludowych, arii z opery Król Roger, pieśni do słów T. Micińskiego, J. Tuwima, K. Iłłakowiczówny.

Iza Polit - śpiew
Jakub Skowroński - saksofon, klarnet basowy
Wojtek Świeca – gitara
Piotr Rakowski – wibrafon, KAT
Damian Kostka – kontrabas
Andrzej Konieczny – perkusja, elektronika

 




13:00 Masterclass z Iwoną Hossą. Otwarta lekcja śpiewu
(Prowadzące: I. Hossa, L. Sobolewska, warsztatowicze: N. Krysztoforska, A. Bałachowska),

Masterclass (z j. ang.: lekcja mistrzowska) to otwarta dla szerokiej publiczności pokazowa lekcja śpiewu. W trakcie warsztatów młodzi adepci sztuki wokalnej oraz towarzysząca im publiczność będą mogli przekonać się na żywo, na czym polega praca przepony, czym są koloratury oraz jak zmienia się interpretacja przygotowanych utworów w konfrontacji z radami i anegdotami solistki scen operowych: Iwony Hossy.


14:00 Pomiędzy. Spektakl dla dzieci
(Reżyseria: D. Stachuła), Sala pod Zegarem CK Zamek

Pomiędzy to możliwość zdumiewania się i zdziwienia. Jaki kolor powstanie, gdy pomieszamy niebieski i czerwony? Co się stanie, gdy dziewczynka niespodziewanie rozstanie się ze swoją ulubioną lalką? Zapraszamy na spotkanie z nieznanym – smutnym i radosnym, strasznym, ale i możliwym do oswojenia. Doświadczenia ze świata onirycznego mogą okazać się pomocne w przeżywaniu tego, co dzieje się w świecie realnym. Pomiędzy to spotkanie – na granicy jawy i snu – młodych widzów z polskimi utworami dedykowanymi dzieciom. Muzyka Karola Szymanowskiego i wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny poszerzone o ruch sceniczny i stronę plastyczną uczą najmłodszych jak odkrywać świat posługując się wszystkimi zmysłami. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 5 lat. Zrealizowany zostanie przez studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Pomiędzy jest najciekawiej. Tam pomieszkują sny, wyobraźnia i kot.

Reżyseria – Daniel Stachuła
Dramaturgia – Joanna Żygowska
Scenografia – Natalia Rejszel
Kostiumy – Emil Wysocki
Występują:
Lalka – Hanna Karasińska
Krzysia – Monika Buczkowska
Kot – Łukasz Kocur
Przy fortepianie – Oskar Stabno


15:00 Zawód: reżyser. Spotkanie z Ranem Arthurem Braunem
Klub Cicha Kuna

Spotkanie z reżyserem operowym to okazja do poznania jednej z najważniejszych osób w teatrze operowym. Ran Arthur Braun to artysta młodego pokolenia, który nie boi się oryginalnych, nowatorskich rozwiązań inscenizacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do tradycji teatru muzycznego. Podczas spotkania podzieli się z widownią spostrzeżeniami na temat pracy reżysera operowego.


16:00 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia
(A. Gudzio, A. Gajek, P. Wywrot), Klub Cicha Kuna

Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl krótkich koncertów kameralnych łączących w sobie różne media. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad problematyką współczesnej reżyserii w teatrze operowym.


16:15 Wizjoner-obrazoburca. Reżyser w operze
(dyskutanci: I. Hossa, Ł. Gajdzis, M. Jabłoński; prowadząca: Joanna Maleszyńska), Klub Cicha Kuna

Problem współczesnej reżyserii to kolejny punkt zapalny związany ze środowiskiem opery. Zaproszeni goście przyjrzą się zagadnieniom związanym z problematyką współczesnej reżyserii teatru muzycznego, próbując odpowiedzieć na pytanie o sens i granice eksperymentu reżyserskiego w operze. W centrum zainteresowania pozostanie sytuacja Poznania, prężnego ośrodka operowego, który stopniowo otwiera się na nowe interpretacje sceniczne. Do dyskusji zapraszamy również publiczność.


17:30 - 20:00 Głosy miejskich zakamarków

17:30 Opus 1. Rymy dziecięce
(A. Budzyńska, K. Książczyk), Pasaż Różowy

18:00 Opus 2. Lean out of the window
(M. Liweń, A. Skorupa), prywatne mieszkanie, ul. Święty Marcin 28/8

18:30 Opus 3. Driady i Pan
(A. Gładysiak, A. Sanocka, A. Garniewicz), skwer za Biblioteką Uniwersytecką

19:00 Opus 4. Puszcza Kurpiowska
(M. Terlecka), parking za Biblioteką Uniwersytecką

19:30 Opus 5. Hymny
(A. Gudzio, P. Żukowski), podziemny parking Galerii MM

Muzyka to wehikuł zdolny przenieść daleko poza szarą, codzienną rzeczywistość. Wiedzą o tym Głosy ukryte w miejskich zakamarkach i dlatego pragną opowiedzieć słuchaczom swoje niesamowite historie. Cykl pięciu kameralnych koncertów tworzy muzyczny szlak w obrębie ulicy Św. Marcin. Sentymentalny spacer po opuszczonych zaułkach jest jednocześnie podróżą po oryginalnej twórczości Karola Szymanowskiego. Koncerty łączą różnorodne działania artystyczne i tworzą miniaturowe opery ożywiające zapomniane zakątki miasta.

21:00 Pieśń o nocy. Spektakl plenerowy
(Reżyseria: Z. Głowacka), fontanna przy Placu Wolności

Pieśń o nocy to autorski projekt Zuzanny Głowackiej będący hołdem dla Karola Szymanowskiego. Scenariusz powstał w oparciu o 23 miniatury muzyczne na głos z fortepianem pochodzące z różnych okresów twórczości kompozytora. Budowana na nieoczywistym fabularnym splocie teatralna wariacja tworzy apolliński sen w samym centrum miejskiej rzeczywistości. W skażonym sztuką umyśle głównego bohatera dochodzą do głosu antagonistyczne pragnienia. Paniczny strach przed nieznaną przyszłością zmusza do podjęcia wędrówki w głąb własnej podświadomości. Jej kresem jest świt. Spektakl powstał we współpracy z Akademickim Kołem Teatralnym AKT działającym przy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Scenariusz i reżyseria – Zuzanna Maria Głowacka
Ruch sceniczny – Michał Mroczkowski
Scenografia i kostiumy – Katarzyna Tomczyk, Kinga Bijak, Magdalena Ogonowska
Charakteryzacja – Katarzyna Bogaczyk
Reżyseria światła – Arkadiusz Kuczyński
Kierownictwo muzyczne – Agata Gładysiak, Katarzyna Kluczyńska
Opieka artystyczna – Piotr Tetlak

Występują:
Artysta – Piotr Maciejowski
Ona – Beata Panfil
Śmierć – Maria Domżał
Duch nocy – Joanna Kędzior
Łabędź – Marcin Kluczykowski
Księżyc – Patryk Jarczok
Syrena I – Marta Książek
Syrena II – Ksenia Shaushyshvili
Syrena III – Anna Kajdasz                                                                                             Przebudzony - Krzysztof Bączyk

Przy fortepianie – Agata Gładysiak, Katarzyna Kluczyńska

__________________________________________________________________

www.operaknowhow.pl | facebook.com/operaknowhow | operaknowhow@gmail.com

_________________________________________________________________

 

 

Media o Twoim projekcie:

Warsztaty białego śpiewu, happeningi, koncerty - rusza festiwal Opera Know-how

poznan.gazeta.pl | 2014-09-04

Miłośnicy opery i muzyki klasycznej od 5 do 7 września będą mieli okazję uczestniczyć w licznych koncertach, spektaklach i happeningach. Będzie okazja, by poznać świat muzyki i teatru "od kuchni".

FESTIWAL OPERA KNOW-HOW, CZYLI MUZYKA KLASYCZNA DLA NAJMŁODSZEGO WIDZA

poznan.miastodzieci.pl | 2014-09-02

Od 5 do 7 września w okolicach ulicy Święty Marcin odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Opera Know‑how. W bogatym programie festiwalu znalazło się miejsce m.in. na bezpłatne spektakle i warsztaty dla dzieci. Program festiwalu obejmuje szereg przedsięwzięć skierowanych dla dzieci, w których mile widziani są także rodzice i wychowawcy, bo to właśnie oni odgrywają najistotniejszą rolę w edukacji swoich pociech, kształtowaniu ich gustu, kreatywnego myślenia, otwarcia na kulturę. Jako, że edukacja muzyczna najmłodszych jest sferą wciąż w Polsce marginalizowaną, organizatorzy festiwalu postanowili właśnie dzieciom przeznaczyć osobny blok wydarzeń.

POZNAŃ - Festiwal Opera Know-how

www.qlturka.pl | 2014-09-02

Od 5 do 7 września w okolicach ulicy Święty Marcin odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Opera Know-how. W bogatym programie festiwalu znalazło się miejsce m.in. na bezpłatne spektakle i warsztaty dla dzieci.

Festiwal Opera Know – How prosi o pomoc

swiatkultury.blogspot.com | 2014-09-01

Opera Know-how to festiwal organizowany przez studentów poznańskich uczelni. Do realizacji ambitnego zadania brakuje im jeszcze 4 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na produkcję finałowego spektaklu Pieśń o nocy.

Opera w Centrum Kultury Zamek

www.swiatkultury.com.pl | 2014-09-01

Opera Know – how to zupełnie nowy festiwal, którego celem jest popularyzacja nie tylko opery, ale w ogóle muzyki klasycznej wśród poznańskiej publiczności. Pierwsza edycja, której patronem został Karol Szymanowski, odbędzie się w dniach 05 – 07 września.

Czy poznaniak potrafi? Opera Know-how!

www.lepszypoznan.pl | 2014-08-27

Swój projekt umieścili na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl. Liczą ma wsparcie poznaniaków i efekt w postaci ożywienia Placu Wolności. Jeżeli uda im się zebrać brakujące 4 tys. zł, 7 września przy fontannie będziemy mogli zobaczyć spektakl „Pieśń o nocy”. Studenci – organizatorzy festiwalu Opera Know-how nie proszą o miejskie dotacje, liczą że pasja, sztuka i ambitny program zachęca poznaniaków do wsparcia kulturalnego przedsięwzięcia.

Poznań. Twórcy Opera Know-how apelują o wsparcie

www.e-teatr.pl | 2014-08-26

Opera Know-how to festiwal organizowany przez studentów poznańskich uczelni. Do realizacji ambitnego zadania brakuje im jeszcze 4 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na produkcję finałowego spektaklu "Pieśń o nocy".

OPERA KNOW-HOW

kulturaonline.pl | 2014-08-26

Opera Know-how to festiwal organizowany przez studentów poznańskich uczelni. Do realizacji ambitnego zadania brakuje im jeszcze 4 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na produkcję finałowego spektaklu Pieśń o nocy.

Opera jest jak sushi. Ludzie jej nie lubią, bo jej nie znają

kultura.poznan.pl | 2014-08-25

O festiwalu "Opera Know-how", który ma przybliżyć operę poznaniakom, opowiadają jego twórczynie Aleksandra Kosicka i Zuzanna Maria Głowacka.

Opera Know-how

www.zamek.poznan.pl | 2014-08-25

Opera Know-how (5-7 września 2014 r.) to nowy poznański festiwal popularyzujący operę i muzykę klasyczną. W ciągu trzech dni wszyscy miłośnicy opery będą mieli okazję uczestniczyć w różnych ciekawych spotkaniach, dyskusjach, pokazach spektakli, warsztatach, projekcjach opery i wielu innych.

POZNAŃ. FESTIWAL OPERA KNOW-HOW. NOWA TWARZ OPERY

teatrdlawas.pl | 2014-08-25

Od 5 do 7 września br. wydarzenia w Poznaniu rozgrywać się będą w rytmie muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą nowego festiwalu Opera Know-how, dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.

Nowy festiwal w Poznaniu

www.dziennikteatralny.pl | 2014-08-25

Od 5 do 7 września trwał będzie nowy festiwal "Opera Know-how", dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.

Festiwal Opera Know-how. Apel o wsparcie [WIDEO]

poznan.naszemiasto.pl | 2014-08-24

Festiwal Opera Know-how w Poznaniu potrwa od 5 do 7 września. Jego organizatorom brakuje pieniędzy niezbędnych do przygotowania finałowego spektaklu "Pieśń nocy". Potrzebne wsparcie finansowe.

Opera Know-how w Poznaniu, czyli festiwal na Świętym Marcinie

www.gloswielkopolski.pl | 2014-08-10

W dniach od 5 do 7 września odbędzie się festiwal Opera Know-how. W programie znajdą się m.in. warsztaty oparte na muzyce klasycznej.

Poznań. Nowy festiwal, nowa twarz opery

www.e-teatr.pl | 2014-08-07

Od 5 do 7 września trwał będzie nowy festiwal "Opera Know-how", dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.

Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery

opera.info.pl | 2014-08-06

Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.09.2014 00:12