Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Biała Podlaska

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej mieści się w dawnej siedzibie Radziwiłłów, w tak zwanej wieży. Wkrótce (w 2016 roku) stuknie nam pięćdziesiątka, chociaż jako ekipa odmładzamy się. W 1975 roku nasza kolekcja przekraczała zaledwie 2000 obiektów, dzisiaj to już kilkadziesiąt tysięcy. Najcenniejsze to największa w Polsce kolekcja ikon, tematyczna kolekcja malarstwa polskiego, tzw. \"końska\", kolekcja Bazylego Albiczuka. W 1998 roku Muzeum przyjęło obecną nazwę (wcześniej Okręgowe) i w tym samym roku wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3650 PLN z 25000 PLN

42 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

14%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.05.2015.

'Ogrody' Albiczuka - konserwacja

O projekcie

...komu w duszy kwiaty rosną, ptaki śpiewają, a ręce rwą się do prac działkowych...

 

Przeprowadzimy konserwację obrazów, rysunków, akwarel Bazylego Albiczuka, znajdujących się w naszej kolekcji. Prace konserwatorskie potrwają do 25 czerwca 2015 roku, po czym znajdą się na wystawie "Nie zapominajmy o ogrodach. Bazyli Albiczuk. Twórczość."

 


Bo potrzebują tej konserwacji, bo to cenna spuścizna po wyjątkowym artyście nieprofesjonalnym, cenna nie tylko dla Muzeum i naszego regionu, ale też dla polskiej kultury. Mija w tym roku 20 rocznica śmierci artysty, przy tej okazji Muzeum przygotowuje wystawę wraz z katalogiem, poddane konserwacji prace są częścią tej wystawy. 

 


Kwota, o którą się staramy, nie jest pełną kwotą, której potrzebujemy na konserwację, jest ona niższa. O pozostałe pieniądze będziemy się starali z innych źródeł – tyle, o ile Was prosimy, to i tak dużo. 
Kosztorys został sporządzony wraz z programem prac konserwatorskich, uwzględnia ilość i wielkość obiektów, charakter i stopień zniszczeń, czas i materiały potrzebne do konserwacji. Kwota obejmuje konserwację - program indywidualny do każdego obiektu, wymianę lub poprawę krosna, konserwację lub wymianę ramy, oprawienie akwarel i rysunków. Konserwacja przeprowadzona zostanie przez Pracownię Konserwatorską  Monument Service.

 

 

Pieniądze w tym projekcie w 100% przeznaczone są na konserwację (i opłaty dla Polak Potrafi) - nie na nagrody, transport obiektów do pracowni lub inne dodatkowe opłaty. 

I Próg 100% - 25000 

do konserwacji zostanie oddanych 21 akwarel i 2 obrazy olejne, konserwacja obejmie również nową oprawę lub konserwację oryginalnych ram.

II próg 130 % - 32500

konserwacja obejmie dodatkowe 4 obrazy olejne, wraz z  nową oprawą lub konserwację oryginalnych ram.

III Próg 150 % - 37500

konserwacja obejmie kolejne dodatkowe 2 obrazy olejne, wraz z  nową oprawą lub konserwację oryginalnych ram.

IV Próg 200 % - 50000

to jeszcze 7 dodatkowych obrazów olejnych do konserwacji, wraz z nową oprawą lub konserwację oryginalnych ram.

Łącznie konserwacji poddanych zostanie 31 akwarel i 15 obrazów olejnych, wraz z wymianą lub konserwacją istniejących ram. A jest to tylko fragment kolekcji - dzieł, zdjęć, pamiątek osobistych, które czekają na swoją kolej, jest znacznie więcej.

 

Wszystkie obiekty z kolekcji Bazylego Albiczuka zostały ocenione przez konserwatorów, został sporządzony program prac konserwatorskich  z opisem stanu zachowania, programem prac, dokumentacją fotograficzną i kosztorysem.

 

Bazyli Albiczuk był artystą nieprofesjonalnym, znanym w Polsce i na świecie. Zasłynął jako malarz ogrodów i twórca swojego niezwykłego ogrodu. Wiele jego prac znajduje się w polskich muzeach, wiele wyjechało za granicę. Muzeum Południowego Podlasia ma największą w Polsce kolekcję jego prac, osobistych pamiątek, zdjęć. 

 

 

 


Dlaczego tutaj i Was prosimy o wsparcie?
Byłoby idealnie gdyby kultura i muzea mogły utrzymać się same, ale potrzebują wsparcia. Kwota, o którą się staramy, jest dla nas dużo za duża. Próbowaliśmy pozyskać ją z pieniędzy publicznych, ale się nie udało. Dlatego prosimy Was o wsparcie. Każda przekazana przez Was złotówka staje się częścią czegoś ważnego: poprawia kondycję niedofinansowanego muzealnictwa, sprawia, że kolejna rzecz zostaje zrobiona, w sposób realny możecie przyczynić się do ratowania dziedzictwa kulturowego, wszystkie zebrane pieniądze przeznaczone są na konserwację dzieł sztuki. Finałem tego będzie wystawa i katalog, wpłacający mają bezpłatny wstęp na wystawę, bo to również Wasze dzieło.

 

 to np. zdjęcia - odbitka 50x70 w passe partout i ramie z projektu "plecionka" i "tkamy!tkamy!" - do wyboru


lub weekend dla 2 osób w przepięknym pensjonacie Pensjonat Uroczysko Zaborek

 

 

lub w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim w Domu Gościnnym Wygoda 

             to np. bluzki Marki Rabarbar | Polskie Rzemiosło

 

 

     ...i różne inne: kopia akwareli lub obrazu Albiczuka...

            ...lub spacer po Muzeum, mieście z przewodnikiem
   i wejście na wieżę ...

                                      ...coś do ogrodu:

          Album Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego
                                     wraz z wzornikiem...

 

              ...lub specjalny upominek od kwiaciarni KWIATY&MIUT

                           zestaw 5 pocztówek, sukulent w doniczce,
                                        talerzyk/miseczka i bukiet

 

Koncepcja wystawy zbudowana jest wokół botanicznych fascynacji artysty, jego dążenia do stworzenia idealnego, przepełnionego bogactwem roślin ogrodu, zarówno tego naprawdę, jak i na obrazach. Jego obrazy, rysunki, szkice, to gotowe projekty ogrodów, a jego ogród i obrazy przepełnione są i roślinami szlachetnymi, i tymi znanymi z wiejskich ogrodów, takimi jak: malwy, astry, dziewanny, maki, łubin, a także zupełnie dzikimi trawami i bylinami, które artysta przynosił z łąk i pól. Wystawa, ma być przewodnikiem po ogrodzie artysty, po "wiejskim” ogrodzie, który znika z otaczającego nas krajobrazu kulturowego. Może stanowić podpowiedź, jak stworzyć bliski nam kulturowo ogród, pełen harmonii, piękna, bogactwa kolorów i kształtów.

Na potrzeby zostanie wykonany rodzaj pawilonu z siatki ogrodzeniowej na metalowej konstrukcji, Ustawionego w centrum ekspozycji, będzie można obchodzić dookoła lub przechodzić przez niego, wchodząc i wychodząc jednym z czterech wejść. Wewnątrz pawilonu stworzony zostanie ogród sznurkowy (string garden) pomysłodawcą takiego ogrodu jest Fedor Van der Valk, a inspiracją dla niego była japońska sztuka bonsai ‘Kokedama’.



Ogród sznurkowy wykonany na potrzeby aranżacji wystawy, składał się będzie z gatunków roślin, które występują na obrazach Albiczuka
i opatrzony zostanie dodatkowym komentarzem o roślinach, ogrodzie, przyrodzie, zaczerpniętych z zapisków artysty. Ogród podwieszony zostanie na siatce altany, która stanowić będzie jej górne zamkniecie. Zwiedzający dosłownie wchodził będzie w świat ogrodów Albiczuka

 

                        KWIATY&MIUT

 

  

 

 

 


                        

 

Media o Twoim projekcie:

Obrazy Albiczuka mogą zyskać nowy blask

www.bialapodlaska.pl | 2015-04-14

W związku z dwudziestą rocznicą śmierci znanego lokalnego artysty Bazylego Albiczuka i planowaną z tej okazji ekspozycją artysty "Nie zapominajmy o ogrodach", Muzeum Południowego Podlasia podjęło się zbiórki pieniędzy na konserwację dorobku twórczego artysty znajdującego się w zbiorach placówki.

Kto wspomoże renowację dzieł Bazylego Albiczuka?

podlasie24.pl | 2015-04-11

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej apeluje do wszystkich miłośników sztuki o wsparcie przy renowacji dzieł Bazylego Albiczuka oraz organizacji wystawy malarza. Można tego dokonać korzystając z portalu „PolakPotrafi”.

APEL O RATOWANIE DZIEŁ PODLASKIEGO NIKIFORA

lublin.tvp.pl | 2015-04-07

Bazyli Albiczuk nazywany jest podlaskim Nikiforem. Na swoich obrazach uwieczniał piękno podlaskiej przyrody. Upływ czasu sprawił, że kolekcja jego dzieł jest zagrożona. Muzeum Południowego Podlasia, które przechowuje obrazy, apeluje o pomoc; musi zebrać blisko 50 tys. złotych, żeby odrestaurować obrazy i grafiki tego malarza.

Obrazy "podlaskiego Nikifora" potrzebują konserwacji. Możesz pomóc

www.dziennikwschodni.pl | 2015-04-05

Muzeum Południowego Podlasia zbiera pieniądze na konserwację dzieł Bazylego Albiczuka. W jaki sposób? Za pomocą platformy crowdfundingowej "PolakPotrafi”.

Pomóż bialskiemu muzeum. Są nagrody

biala24.pl | 2015-03-31

Prace Bazylego Albiczuka - "podlaskiego Nikifora" z Dąbrowicy Małej zna chyba każdy, kto choć raz odwiedził Muzeum Południowego Podlasia. Placówka za pomocą platformy crowdfundingowej prosi o wsparcie finansowe w dziele konserwacji prawie 50 obrazów najbardziej znanego malarza ludowego w naszym regionie. Oprócz satysfakcji, wpłacający mogą liczyć na upominki.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.05.2015 11:11