Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Prodeste

Fundacja Prodeste

Opole

Fundacja Prodeste powstała w 2008 roku jako próba odpowiedzi na potrzeby środowisk specjalistów i rodzin Osób z autyzmem, na skutek przekonania, że sektor usług skierowanych do Osób ze spektrum autyzmu i ich Rodzin nie osiąga pożądanej jakości. Pragniemy propagować i wdrażać zasady „dobrej praktyki”, szczególnie w zakresie diagnozy, terapii i edukacji Osób ze spektrum autyzmu. Mamy przekonanie, że wsparcie osób z zaburzeniami rozwoju to także stwarzanie dla nich i ich rodzin przyjaznej przestrzeni w społeczeństwie oraz możliwości rozwijania wielokierunkowych pasji i zainteresowań. Nie chcemy zamykać się w terapeutycznych enklawach, zależy nam aby każdy, bez względu na specyfikę swojego rozwoju mógł w pełni korzystać z dóbr społeczno – kulturowych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5505 PLN z 5000 PLN

96 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

110%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.03.2015.

Kciuk do góry, idę w góry 2015

O projekcie

oraz

 

przedstawiają:

 

 

Kciuk do góry, idę w góry 2015

            jest kontynuacją projektu aktywizacji społecznej młodzieży                   z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, który realizujemy         od 2013 roku.

Poprzez angażowanie w turystykę górską pragniemy zapobiegać wykluczeniu społecznemu nastolatków z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD.

Wspólne wyjazdy dają dzieciakom możliwość poznania kultury górskiej, ale także rozwijają samodzielność i uczą aktywnych form spędzania wolnego czasu.

      Pozwalają również realizować cele terapeutyczne zawiązane         z rozwijaniem kompetencji komunikacyjnych i społecznych.

            W projekcie weźmie udział 12. niezwykłych nastolatków                     oraz 7. opiekunów. 

 

Patronat medialny:

 

 Zasada Kciuka #1:

Zero terapii - przyjęliśmy zasadę, że jeśli to nie jest niezbędnie konieczne,  nie prowadzimy działań stricte terapeutycznych w trakcie trwania obozu.                       Górska wędrówka jest najlepszą formą diagnozy i terapii.                    Na szlaku każdy odkrywa swoje mocne strony oraz mierzy się ze słabościami. Wędrówka w grupie jest najlepszą lekcją kontaktów międzyludzkich.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

   Zasada Kciuka #2:

Zero ułatwień - plecak na plecy, kciuk do góry - idę w góry:)

Wszystko idzie z nami: nasze ubrania, śpiwory, a jeśli trzeba, również namioty. Zabieramy jedzenie, picie, kompas i mapę. Staramy się dzieciakom pokazać turystykę kwalifikowaną, zbliżoną do zwyczajnego trekkingu, choć oczywiście dostosowaną do wieku i możliwości uczestników.

 

 

Zasada Kciuka #3:

Sto procent życia - Kciuk to wędrówka, podziwianie piękna polskich gór, obcowanie z przyrodą. To wspólne spędzanie czasu, rozmowy, posiłki, wygłupy. Każdy dzień jest wypełniony spontanicznością i wysiłkiem. Można poznać siebie,      można poczuć jak ciało reaguje na obciążenia. Można iść bardziej osobno,       ale można być więcej w grupie -  każdy ma możliwość wyboru tego, co najbardziej mu pasuje. Jeden jest silny, za to drugi świetnie orientuje się w topografii - każdy ma szansę się wykazać i dowiedzieć się, w czym jest naprawdę dobry.

Nikt nie zostaje w tyle, trzeba iść do przodu, choć czasem bolą nogi.

 

 Zasada Kciuka #4:

    Każdy się dokłada - Kciuk nie jest projektem charytatywnym, tylko wyprawą,      do której każdy musi się dołożyć. Uczestnicy opłacają swój udział, opiekunowie pracują za symboliczne wynagrodzenie, czasami obsługa schroniska da nam zniżkę, ale jak powiedział klasyk: nie ma darmowych obiadów.

 

Dlaczego liczymy na Wasze wsparcie

 

1. Ponieważ nasz projekt nie ma charakteru zarobkowego. 

"Kciuk do góry" funkcjonuje w ramach działalności statutowej Fundacji Prodeste, która jest organizacją pożytku publicznego. Skromne środki Fundacji są w stanie pokryć tylko niewielką część kosztów, którymi są, przede wszystkim:

- noclegi, wyżywienie oraz dojazdy dla kadry wychowawców oraz przewodnika;

- zwrot kosztów dla wychowawców, którzy pracują różnych miejscach, w związku z czym biorą urlopy po to, aby wziąć udział w projekcie. Wszyscy realizujemy ten projekt poza naszymi służbowymi obowiązkami.  

 

2. Ponieważ mamy marzenia:)

Naszym pierwszym i podstawowym marzeniem jest to, aby uczestnicy mogli płacić mniej za swój udział w projekcie. Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych ponoszą ogromne koszty związane z codzienną opieką nad dzieciakami: to koszty terapii, rehabilitacji, rozmaitych zajęć dodatkowych. Obniżenie kosztów uczestnictwa to nasz główny cel. 

Mamy marzenie, żeby wyposażyć dzieciaki w porządny sprzęt do górskich wędrówek,   ponieważ   ich   rodziców  często   na  to   nie   stać.  Chodzi głównie o plecaki dostosowane do potrzeb osób o nieco innej percepcji i motoryce, kurtki. To na razie odległe marzenia, ale kto wie, może kiedyś się uda.

Mamy jeszcze jedno skryte marzenie... Chcielibyśmy zrobić z dzieciakami jakiś fajny WYCZYN:) Wyczyn zarówno w sensie sportowym, jak i osobistym.                                    Ale o tym na razie "sza!".

Dajmy się wypowiedzieć (werbalnie i niewerbalnie) uczestnikom poprzednich edycji:

 

 

Dlaczego szukamy wsparcia na Polak Potrafi:

 

1. Pomyśleliśmy, że mamy większe szanse uzbierać potrzebne środki z małych wpłat, za to od większej liczby wspierających. Portal Polak Potrafi umożliwia realizację takiej strategii. 

2. Ponieważ... są nagrody:) W zrobienie części z nich zaangażujemy nasze dzieciaki, co będzie dla nich ważną lekcją życia. Jeśli ktoś Ci pomaga - odwdzięcz się. 

3. Liczymy, że dzięki przedstawieniu naszego projektu na portalu, duża liczba odbiorców dowie się o idei "Kciuka", a także o działalności naszej Fundacji,         co przełoży się na możliwość uzyskania rozmaitych form wsparcia zarówno dla projektu "Kciuk do góry, idę w góry", jak i innych działań, które Fundacja Prodeste prowadzi na rzecz osób niepełnosprawnych.

4. Zakładamy, że docierając do nowych grup odbiorców sprawimy, że część z nich zainteresuje się szerzej tematyką autyzmu, a to pozostaje w zgodzie z naszą misją, której jednym z elementów jest szerzenie wiedzy na ten temat. 

5. Na Polak Potrafi uzyskujemy profesjonalną pomoc w przygotowaniu projektu, dzięki czemu nasze szanse na powodzenie zwiększają się. 

6. No i jeszcze mały drobiazg... rzućcie okiem na logo polakpotrafi.pl:) 

 

 

 

 Ekipa:

 

W projekcie bierze udział niezwykła młodzież w wieku 12+.

Dziewczyny i chłopaki.

Dotychczas w obozach wzięło udział 13. nastolatków z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, zespołem Tourette'a.

 

Jeśli chodzi o kadrę, to wszyscy również są w wieku 12+:)

Adam - pomysłodawca całego przedsięwzięcia, terapeuta w Funadacji Prodeste. Podczas wyjazdu zamyka "tyły" i mobilizuje tych, którym czasem brakuje sił.

Kuba - nasz serdeczny przyjaciel, który na co dzień prowadzi portal: www.pieniny24.pl oraz jest członkiem podhalańskiej grupy GOPR. Zajmuje się planowaniem tras i noclegów. Na Kciuku wspólnie z Adamem zamyka "tyły". Jako, że jest najsilniejszym uczestnikiem wyprawy, to czasem zdarza mu się wspomagać tych, którzy opadają z sił.

Aga - na co dzień terapeutka w Fundacji, zajmuje się głównie technicznymi aspektami wyjazdu - umowami, przejazdami itp. Podczas wyjazdu odpowiada za to, aby pobudka przebiegła sprawnie, prysznic szybko, a śniadanie zostało przygotowane i zjedzone "raz - dwa".

Monika - przyjaciółka Fundacji, która z wyształcenia jest germanistką, a z zamiłowania fotografem. Podczas wyjazdu nie rozstaje się             z kamerą i aparatem, rejestrując wszystko to, co dzieje się na Kciuku.

Jasiek - przycjaciel Fundacji, weterynarz, na co dzien prowadzi kursy z udzielania pierwszej pomocy. Na Kciuku człowiek od zadań specjalnych, niezawodny w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach.

Marta - przyjaciółka Fundacji, na co dzień architekt, a podczas obozu na jej praktyczne rady dotyczące np. wiązania obuwia, pakowania plecaka, zapinania sprzączek zawsze mogą liczyć wszyscy uczestnicy wyjazdu.

Ola -  wolontariuszka,  która  w  górach  pomagała  każdemu  z  ekipy, tak, aby wszystko przebiegało sprawnie.

Ela - przewodnik górski, ratowniczka GOPR. To dzięki niej dzieciaki pokonały poprzednie trasy i dowiedziały się wielu przydatnych informacji o tym jak zachowywać się w górach oraz jak odpowiednio przygotować się do wędrówki. Ela chętnie i w ciekawy sposób opowiada o pracy ratowników górskich. Eli nieodłącznie towarzyszy ulubieniec wszystkich uczestników - pies Biszkopt.

 

 

 

 

  

Więcej nagród w opisie po prawej stronie!

 

A teraz zapraszamy do obejrzenia klipu z pierwszej edycji projektu:

 

Dzięki za czas poświęcony na zapoznanie się z naszym projektem:)

 

Zapraszamy do odwiedzania nas w Internecie:

Fundacja Prodeste

Fundacja Prodeste na Facebook'u

Fanpage Kciuka na Facebook'u

Portal Pieniny24.pl

 

 

Media o Twoim projekcie:

Kciuk do góry, idę w góry

24tp.pl | 2015-03-26

To pomysł, który jest kontynuacją aktywizacji młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Do jutra do godz. 18 trwa zbiórka pieniędzy na realizację projektu.

Pieniny: każdy może wspomóc wyprawę chorych dzieci [ZDJĘCIA]

www.gazetakrakowska.pl | 2015-03-25

Jeszcze przez dwa dni każdy może pomóc zorganizować kilkudniowy obóz dla dzieci chorych na autyzm, zespół Aspergera i ADHD.

Pieniny: każdy może wspomóc wyprawę chorych dzieci [ZDJĘCIA]

zakopane.naszemiasto.pl | 2015-03-25

http://zakopane.naszemiasto.pl/artykul/pieniny-kazdy-moze-wspomoc-wyprawe-chorych-dzieci-zdjecia,3326345,artgal,t,id,tm.html

Pomóż dzieciom z autyzmem wyjechać w góry, jeszcze kilkanaście dni

www.serwisgorski.pl | 2015-03-16

Tylko przez jeszcze 12 dni możemy wspomóc szlachetną akcję, której celem jest wyjazd w góry dla dzieci z autyzmem. Aukcja prowadzona jest na portalu Polakpotrafi.p

"Kciuk do góry idę w góry". Pomóż dzieciom z autyzmem wyjechać w góry

www.serwisgorski.pl | 2015-02-23

I Ty możesz pomóc. Na portalu Polakpotrafi.pl prowadzona jest zbiórka pieniędzy do niezwykłego projektu.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.03.2015 18:06