Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Strefa WolnoSłowa

Strefa WolnoSłowa

Warszawa

STREFA WOLNOSŁOWA powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych, pisaniem o teatrze, filmie, podróżach.

Mamy na celu organizację działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Interesują nas inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej, poruszające aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, działania artystyczne angażujące osoby z różnych grup społecznych, umożliwiające spotkanie poprzez sztukę, promujące czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej.

Poprzez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski działamy na rzecz dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej i praw człowieka.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9000 PLN z 6000 PLN

68 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

150%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.01.2015.

Zbieramy na remont DOMu!

O projekcie

 

Jesteśmy fundacją, która na warszawskiej Pradze tworzy miejsce dla swoich wielokulturowych działań - warsztatów i spektakli z udziałem Polaków i cudzoziemców mieszkających w Polsce.  Od trzech lat razem tworzymy spektakle, a teraz ruszamy z własną przestrzenią, którą przed oficjalnym startem musimy wyremontować. 

NA CO PRZEZNACZYMY ZEBRANE PIENIĄDZE?

Za zebrane pieniądze przeprowadzimy remont miejsca, które będzie przestrzenią twórczych działań i spotkań dla nas wszystkich. Pieniądze, które wpłacicie, przeznaczone zostaną na zakup: farb, wałków do malowania, pędzli, gipsu, drzwi, narzędzi, lamp, kabli, paneli, cegieł i innych materiałów potrzebnych do odnowienia sali i przygotowania jej do podjęcia działań artystycznych.

KIM JESTEŚMY I DLACZEGO WARTO NAM POMÓC?

Kiedy trzy lata temu zakładaliśmy fundację i wybieraliśmy dla niej nazwę, Asia, jedna z założycielek stwierdziła: Strefa WolnoSłowa to dobra nazwa. Trochę przydługa. Ale z chwilą, gdy już będziemy prężnie działać, ludzie będą mówić o nas już tylko “Strefa”, “w Strefie”, “o Strefie”, “ze Strefą”. Zależało nam na stworzeniu miejsca, gdzie Polacy i cudzoziemcy mogliby razem twórczo działać, brać udział w warsztatach i wspólnie tworzyć spektakle, które byłyby okazją do poznania historii uchodźców i migrantów żyjących w Polsce. Chcieliśmy stworzyć punkt spotkania – twórczego i tętniącego życiem, artystyczne pole do dyskusji na tematy wielokulturowości, na tematy ważne społecznie, ważne nie tylko dla migrantów i nie tylko dla Polaków. 

Chcieliśmy stworzyć teatr, który byłby prawdziwym spotkaniem. Nie wiedzieliśmy, czy się uda, ale stwierdziliśmy, że warto spróbować.

Na pierwsze wielokulturowe warsztaty teatralne nowo powstałej Strefy WolnoSłowej przyszło 50 osób. W pierwszym spektaklu było nas 20, a w każdym następnym około 30. Co kilka miesięcy ogłaszaliśmy nabory na nowe warsztaty, a te, które trwały, zawsze były otwarte na oścież dla nowo przybyłych. Dołączyli młodzi i starsi, a nawet najmłodsi. Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Kubańczycy, Macedończycy, Armeńczycy, Marokańczycy, Czeczeni, Gruzini… wszyscy hojnie dzielili się swoimi historiami, doświadczeniem, energią i entuzjazmem do działania.

Strefa się rozrosła i dla wielu migrantów zamieszkałych w Warszawie stała się ruchomym punktem odniesienia, migrującym po różnych miejscach w mieście. Ruchomym punktem, gdzie Polacy i cudzoziemcy wspólnie realizują projekty artystyczne, w których może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie, gdzie powstają przedstawienia mówiące o sprawach ważnych, opowiadające historie, które trudno poznać gdzie indziej.

 

Strefa stała się teatrem z migrantami przemieszczającym się po całej Warszawie. Organizowaliśmy warsztaty w teatrach, centrach kultury, w gościnie u innych zaprzyjaźnionych fundacji i stowarzyszeń. Dużo osób i organizacji w nas uwierzyło i bardzo nam pomogło w stworzeniu tego, co mamy teraz. A co mamy? Około 60 stałych uczestników warsztatów, kilka projektów lokalnych i koordynację dużego, międzynarodowego projektu z udziałem ponad 20 organizacji, czyli około tysiąca osób w całej Europie. Mamy na koncie 10 spektakli, na tym bankowym mało zer, ale wokół wielu przyjaciół i wsparcia, mamy dużo pomysłów, energii i entuzjazmu oraz nagrodę miasta w konkursie SEKTOR 2012 za projekt “Azyl Warszawa”.
Dzięki tworzeniu scenografii do spektakli mamy kilka okien, drzwi i skrzynek, trochę desek, stare radia, 70 kobiałek, sieć rybacką, kilka segregatorów, dwa stoły, ceratę, trzy pieczątki, trochę drewna i farby, kilka prześcieradeł, trzy walizki i jeden kapelusz.

 

I teraz bardzo chcielibyśmy mieć DOM. Nie wiemy, czy się uda, ale stwierdziliśmy, że warto spróbować.

Niedawno znaleźliśmy miejce na Pradze Północ. W dużym budynku na ul. Burdzińskiego 5, wynajętym na działania kulturalne i artystyczne, mamy nasze własne 160 m2 na DOM Strefy: salę warsztatową i małą przestrzeń biurowo-magazynową (na ten nasz majątek scenograficzno-biurokratyczny).

 

W DOMu Strefy od marca 2015 roku będziemy kontynuować wielokulturowe warsztaty teatralne i tworzenie spektakli z grupami wielokulturowymi. Poza tym, kiedy tylko wyszykujemy przestrzeń, ruszymy też z innymi warsztatami dla grup wielokulturowych – z warsztatami muzycznymi i wideo, z zajęciami z edukacji wielokulturowej dla dzieci, z warsztatami animacji poklatkowej, pokazami spektakli naszych i gościnnych, koncertami, ofertą kulturalną dla mieszkańców okolicznych osiedli, inicjatywami sąsiedzkimi, pokazami filmów, dyskusjami, spotkaniami z książką i filmem, artystycznymi działaniami interaktywnymi. W przestrzeni wokół DOMu będziemy organizować spektakle i wydarzenia plenerowe, do których pragniemy zaangażować naszych sąsiadów artystów i mieszkańców Pragi Północ - niekoniecznie artystów. Będziemy organizować wielokulturowe projekty teatralne, audiowizualne i interdyscyplinarne prowadzone przez zdolnych artystów i jak zawsze otwarte dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił w twórczym działaniu, niezależnie od tego skąd pochodzą i czy wcześniej mieli do czynienia ze sztuką.

 

Kim jesteśMY?

Strefa WolnoSłowa to inicjatywa kilku osób, zajmujących się teatrem, literaturą, animacją kultury, sztukami wizualnymi, fotografią, edukacją wielokulturową, znających się od czasów dzieciństwa albo ze studiów w warszawskiej Akademii Teatralnej. Organizacją i koordynacją wszystkiego, co dzieje się w Strefie zajmują się trzy osoby: Alicja, Tomasz i Weronika. Ale tak naprawdę Strefę tworzy ponad pięćdziesięcioosobowa grupa ludzi z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kolumbii, Chin, Macedonii, Armenii, Hiszpanii, Belgii, Maroka i Polski!
 

 

Alicja Borkowska

Spiritus movens Strefy WolnoSłowej. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydziału DAMS Uniwersytetu w Bolonii. Założycielka fundacji, pomysłodawczyni i koordynatorka większości projektów zrealizowanych przez Strefę m.in. trzech edycji "Azylu Warszawa", "Migrating theater", "Otwarte!", "The City Ghettos of Today". Wyreżyserowała większość spektakli Strefy WolnoSłowej. 
W DOMu naszej fundacji będzie odpowiedzialna za prowadzenie wielokulturowych warsztatów teatralnych dla dorosłych - migrantów, uchodźców i Polaków,  za reżyserię przedstawień i organizację wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Warszawy i Pragi Północ. 

 

 

Tomasz Gromadka

Magister Sztuki na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Kiedyś dziennikarz jednej z ogólnopolskich gazet codziennych, dziś dramaturg Strefy WolnoSłowej. Napisał teksty do większości spektakli, które powstały przez trzy lata działalności Strefy, m.in. do: "Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!", "Przywiozę tu swoje podwórko", "Mówię do Ciebie o Polsce", "Rozgubieni", "Całe życie przed sobą", "Krótkie historie długiego czekania", itd.
W DOMu Stefy WolnoSłowej poprowadzi warsztaty kreatywnego pisania, spotkania wielokulturowego klubu filmowego i książkowego. Będzie współprowadzącym wielokulturowych warsztatów teatralnych oraz autorem tekstów kolejnych spektakli Strefy WolnoSłowej. 

 

 

Weronika Chinowska

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i studentka Wydziału Reżyserii i Dramaturgii w RESAD w Madrycie. W Strefie zajmuje się kontaktami z mediami i promocją oraz prowadzeniem zajęć z edukacji wielokulturowej i teatralnej dla dzieci. 
W DOMu Strefy WolnoSłowej będzie organizować projekty skierowane do dzieci i młodzieży oraz prowadzić warsztaty teatralne o tematyce wielokulturowej dla najmłodszych.

NAGRODY

ZA KAŻDE WSPARCIE OD 25 ZŁOTYCH JEDEN Z PLAKATÓW ZE SPEKTAKLU STREFY WOLNOSŁOWEJ!

ZA WSPARCIE OD 50 ZŁOTYCH DOSTANIECIE UNIKALNE TORBY Z NASZYCH SPEKTAKLI!

 

REALIZACJA NAGRÓD ZA WSPARCIE

  • Plakaty i torby ze spektakli wyślemy lub przekażemy wpierającym w ciągu dwóch tygodni od zakończenia akcji na portalu Polak Potrafi. 
  • Na warsztaty twórcze (wielokulturowe warsztaty teatralne, muzyczne i wideo dla dorosłych, wielokulturowe warsztaty teatralne dla dzieci, warsztaty śpiewu i tańca prowadzone przez uchodźców i migrantów związanych ze Strefą) zapraszamy od marca do czerwca 2015!
  • Na spektakle i akcje artystyczne w naszej siedzibie zapraszamy od marca do września 2015 roku (a BĘDZIE SIĘ DUŻO DZIAŁO! :) ) Będą koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, wystawy, wielokulturowe artystyczne kolacje, spotkania opowieści i wiele, wiele innych - kalendarz imprez w wyremontowanym domu opublikujemy na stronie www.strefawolnoslowa.pl z początkiem nowego roku - wtedy będziecie mogli wybrać Wasze nagrody!
  • A w ramach przedsmaku programu artystycznego w naszej siedzibie: w marcu i kwietniu zagramy spektakl  "Już widać Europę",, którego premiera odbyła się w czerwcu 2013 roku oraz "Ucztę" - nasze najnowsze przedstawienie. Od maja będzie można zobaczyć świeżutki spektakl na podstawie "Ocalonego języka" Eliasa Canettiego oraz przedstawienie, nad którym zaczynamy pracę w styczniu 2015 i którego szczegóły zdradzimy za jakiś czas:)

 

DODATKOWE NAGRODY

Po osiągnięciu progu 130%

Każda osoba, która wsparła nasz projekt za minimum 50 złotych dostanie dwa dodatkowe plakaty ze spektakli Strefy WolnoSłowej, które zaprojektowała Katarzyna Muranty-Sawicka z MADEINCOSMOS Studio. Po dopłacie minimum 25 złotych dorzucimy jeszcze TORBĘ!

Po osiągnięciu progu 160% 

Wspierający, który wpłacił 50 złotych i więcej dostanie od nas podwójne zaproszenie na dowolne wydarzenie (spektakl, koncert, wystawę), które będzie mógł wykorzystać do końca 2015 roku!

Po osiągnięciu progu 190%

Osoby, które wpłaciły 200 złotych i więcej dostaną zaproszenie na specjalnie zorganizowany dla nich pokaz spektaklu Strefy WolnoSłowej połączony z wielokulturową kolacją. 

DODATKOWE ŚRODKI PRZEZNACZYMY NA ZAKUP WYGODNYCH KRZESEŁ DLA PUBLICZNOŚCI I DUŻEJ ILOŚCI KOLOROWYCH PODUCH. CHCEMY STWORZYĆ PRZYTULNE I FAJNE MIEJSCE, W KTÓRYM KAŻDY BĘDZIE CZUŁ SIĘ KOMFORTOWO UCZESTNICZĄC W WYDARZENIACH STREFY!

DO DZIEŁA. LICZYMY NA WASZE WSPARCIE! 

Więcej o FUNDACJI STREFA WOLNOSŁOWA: www.strefawolnoslowa.pl i FACEBOOK Strefa WolnoSłowa

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.01.2015 15:03